ATRAKCJE --> Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej w Górkach Wielkich
zdj

w Górkach Wielkich
To miejsce magiczne – w nowocześnie zaadaptowanych ruinach dworu z XVIII w. należącego dawniej do Tadeusza Kossaka (brata bliźniaka Wojciecha – znanego malarza) funkcjonuje Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków”. Odbywają się tu plenery malarskie i rzeźbiarskie, koncerty i spektakle. Działa tu też galeria sztuki. Rzeźby stoją także w przypałacowym parku. Szczególną uwagę przykuwają niezwykłe dzieła autorstwa rzeźbiarza Tomasza Koclegi, których tematem jest bliskość.
Obiektem zajmuje się Fundacja im. Zofii Kossak. Postać pisarki przybliżają odwiedzającym pamiątki po niej, fototapety, a także archiwalne nagrania z jej wypowiedziami.
Dwór został zbudowany w XVIII w. przez Hieronima Marklowskiego. Gdy obiekt przeszedł w ręce Habsburgów, zamieniono go na spichlerz komory cieszyńskiej. W 1922 r., po utracie swoich dóbr na Wołyniu w wyniku rewolucji bolszewickiej, dwór wynajął Tadeusz Kossak. Trzy lata później jego córka Zofia wzięła w nim ślub z Zygmuntem Szatkowskim. Do wybuchu II wojny światowej kwitło tu bogate życie artystyczne. W 1939 r. rodzina została zmuszona do opuszczenia domu, który przejęli Niemcy. Dwór został spalony w 1945 r. Za życia pisarki nie ziściły się jej marzenia o odbudowie domu. Dopiero w 1989 r. spadkobiercy Zofii i Zygmunta postanowili przywrócić to miejsce do życia

powrót