ATRAKCJE --> Pałac Mattencloitów w Zebrzydowicach
zdj

Pałac w Zebrzydowicach
Ta urokliwa barokowa rezydencja ma średniowieczny rodowód, o czym ­świadczą fragmenty gotyckich ścian. Pierwotnie stał tu zamek, wybudowany na przełomie XV i XVI w. przez Mikesza z Jodłownika (dziś powiat raciborski). Z początku obiekt miał charakter obronny, o czym świadczy jego położenie nad rzeką Piotrówką, w otoczeniu stawu i podmokłych łąk. Wiadomo, że Mikesz sprzedał zamek Janowi Burzejowi z Klvova, a ten odstąpił go Pawłowi z Kornic i Šumperku. Następnie budowla trafiła w ręce rodziny Liszków. Należała do nich już w 1580 r., o czym świadczy osobliwa wzmianka. Podczas wizyty w zamku Jeremiasza Szobiszowskiego doszło do awantury, w której ciężko ranny został Hynek Liszka, co potwierdzają notatki sądowe. Być może kłopoty ze zdrowiem spowodowane ranami doprowadziły do zadłużenia majątku i sprzedania go w 1583 r. 
Posiadłość przechodziła z rąk do rąk, aż w 1747 r. trafiła we władanie ­rodziny Mattencloitów. W 1764 r. przebudowali oni zamek w otoczoną dwuhektarowym tarasowym parkiem barokową rezydencję. Przez 140 lat była to główna siedziba rodu. Następnie majątek kupił Henryk Larisch – właściciel frysztackiego państwa ­stanowego, jeden z najbardziej wpływowych ludzi ówczesnych Austro-Węgier. Nowi właściciele przebudowali pałac i dobudowali oficyny. 
Obiekt spłonął podczas II wojny światowej. Odbudowano go w latach 1958–63. W 1970 r. dobudowano salę widowiskową. Teraz znajduje się tu Gminny Ośrodek Kultury, Punkt Informacji Turystycznej oraz restauracja. 
Pałac wzniesiony na planie litery L (pierwotnie postawiono go na planie prostokąta), a stylem nawiązuje do niemieckiego baroku. Piętra oddziela od siebie ozdobny gzyms. Elewację frontową ozdabia ryzalit wieńczący bramną część fasady. Widoczne na nim tarcze herbowe należą do rodów Mattencloitów i Beessów. 

powrót