ATRAKCJE --> Zamek oraz sanktuarium Narodzenia NMP
zdj

Kończyce Małe - zamek 
Będąc w gminie Zebrzydowice, warto odwiedzić Kończyce Małe (przy drodze 937 w kierunku Cieszyna). Stojący tu zamek wzniesiono na przełomie XV i XVI w. Zbudowany jako gotycki, o obronnym charakterze (o czym świadczyła fosa i położenie w otoczeniu stawów i mokradeł), w 1560 r. przekształcony został na renesansową rezydencję, nie zatracając swych walorów obronnych. Przez stulecia był kilkakrotnie ­przebudowywany, zmieniali się też jego właściciele. Ucierpiał podczas II wojny światowej, lecz już w latach 50. XX w. został odbudowany. Gruntowny remont przeszedł także w latach 1993–95. 
Pierwotnie zamek zbudowany był na planie czworokąta i składał się z czterech skrzydeł (do dziś zachowały się jedynie dwa). Łatwo dostrzeżemy renesansowe detale. Już sam arkadowy dziedziniec przywodzi na myśl takie perły renesansu, jak Wawel czy zamek w Brzegu. Znajdziemy tu ­także kamienne obramowania okien czy renesansowe kraty w oknach parteru w południowo-zachodnim skrzydle. W tym też skrzydle jest renesansowy portal.
Aktualnie w obiekcie mieści się m.in. hotel, izba regionalna oraz karczma i klimatyczna restauracja o zamkowym charakterze. 

Kończyce Małe - kościół pw. Narodzenia NMP
Świątynia stoi nieopodal zamku (ul. Staropolska). Wzniesiono ją w 1713 r. w miejscu dawnego drewnianego kościoła. Choć wielokrotne przebudowy pozbawiły kościół barokowego charakteru, warto zajrzeć do jego wnętrza. Znajduje się tu bowiem obraz MB Kończyckiej, zwany Madonną z Kwiatem Mlecza. Malowidło pochodzi z początku XVI w., a mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego przypisują mu cudowne właściwości. Jeszcze w XIX w. kończyckie ­sanktuarium było znanym lokalnym miejscem pielgrzymkowym. 
W prezbiterium znajdziemy renesansowe epitafium rycerza Zygmunta Wyszkoty z 1568 r.

powrót