DZIEDZICTWO --> Symbole Kaszub
zdj

Herbem Kaszub jest czarny gryf z koroną na żółtej tarczy. Wizerunek pojawiającego się w starożytnych mitach ­zwierzęcia mógł na Pomorze przywędrować z Ziemi Świętej, dokąd na wyprawy krzyżowe udawali się zachodniopomorscy książęta. ­Występował on też jako znak księstwa kaszubskiego na wielopolowym ­herbie Pomorza Zachodniego z czasów Bogusława X Wielkiego. 


Flaga Kaszub dzieli się na dwa podłużne pasy o takich barwach jak herb regionu. U góry znajduje się pas czarny, a na dole żółty.


Istnieją dwie pieśni, które dzisiaj uważane są za hymny kaszubskie. Popularniejszy jest Marsz kaszubski, będący fragmentem pieśni śpiewanej przez bohatera ­epopei kaszubskiej – poematu Ò Panu Czôrlińsczim, co do Pùcka pò sécë jachôł. Muzykę do niego napisał Feliks Nowowiejski. Utwór ten do dzisiaj jest wykonywany w czasie ważnych uroczystości. Z kolei pieśń Zemia rodnô”,którą codziennie w południe można usłyszeć w Radiu Kaszëbë, odwołuje się do książęcej przeszłości Kaszub i Pomorza, kiedy ojczysta ziemia sięgała „od Gdańska aż do bram Roztoki” (Roztoka znajduje się dzisiaj w Niemczech).


Od 2004 r. 19 marca obchodzony jest Dzień Jedności Kaszubów na pamiątkę pierwszej wzmianki historycznej o Kaszubach. Pojawiła się ona w bulli papieża Grzegorza IX, w której książę szczeciński Bogusław I jest tytułowany również „księciem Kaszub”

powrót