ATRAKCJE --> Kaszubski Park Miniatur
zdj

W dolinie Łeby nieopodal Mirachowa, w niepozornej, malowniczej wiosce Strysza Buda od 2009 r. działa Kaszubski Park Miniatur. Założony przez mieszkańców tej wsi Dorotę i Grzegorza Skrzypkowskich stanowi nową atrakcję Lasów Mirachowskich. ­Zgromadzono tu kilkadziesiąt miniatur budowli z całego świata. Wszystkie zostały wykonane w skali 1 : 25. Powstały na miejscu bądź zostały zbudowane poza parkiem przez firmę specjalizującą się w miniaturach architektonicznych. Wykonane są z wodo- i mrozoodpornych materiałów.


Spacer po Parku zaczynamy od obejrzenia miniatur obiektów z całego świata. Wśród pierwszych kilkunastu są m.in. Biały Dom, Big Ben, wieża Eiffla czy Krzywa Wieża z Pizy. 
Sporą grupę stanowią miniatury obiektów z Pomorza, przez co wycieczka do Parku Miniatur może być dobrym wprowadzeniem do zwiedzania Szwajcarii Kaszubskiej. Za Statuą Wolności można zobaczyć miniaturę dworku Wybickich, który do dzisiaj stoi w Będominie, rodzinnej miejscowości Józefa Wybickiego. Jest tu również miniatura kolegiaty w Kartuzach – dawnego kościoła konwentualnego kartuzów. Idąc dalej, przechodzimy obok modelu największego zamku na terenie Kaszub – zamku w Bytowie. Uwagę zwraca także piękne założenie neobarokowego kościoła w Wygodzie Łączyńskiej. Tuż obok ustawiono makietę bazyliki Mariackiej w Gdańsku – największego na świecie kościoła zbudowanego z cegły. Kierując się do wyjścia, można podpatrzeć, jak 100 lat temu wyglądały kościoły w pobliskich Sierakowicach oraz w Sianowie. 


Kilka obiektów w parku to miniatury zabytków z północnych Kaszub, m.in. kaplic z kalwarii w Wejherowie, neogotyckiego pałacu w Rzucewie koło Pucka oraz zagrody Słowińców z Kluk w Słowińskim Parku Narodowym. 
Kolejną grupą są makiety najsłynniejszych budowli z całej Polski; warto tu popatrzeć na kościół Mariacki z Krakowa, ­katedrę lubelską i monumentalny pałac z Kamieńca Ząbkowickiego na Śląsku. Trasa dobiega końca przy stale powiększającej się kolekcji miniatur pomorskich latarni. 
W parku jest też wiele innych atrakcji, np. gabinet śmiechu pełen krzywych zwierciadeł, zamek strachu, bajkowa wioska z figurami postaci z bajek oraz małe zoo z miniaturowymi rasami zwierząt. Za dodatkową opłatą można też zorganizować tu ognisko.


Kaszubski Park Miniatur, Strysza Buda, ul. Kartuska 30, tel.: 58 6855570, 502499106, KaszubskiParkMiniatur@wp.pl, www.kaszubskiparkminiatur.pl; czynne: V–IX pon.–sob. 9.00–19.00, niedz. i święta 10.00–19.00, X–IV pon.–sob. 9.00–17.00, niedz. i święta 10.00–17.00; wstęp: 12 zł, ulg. 8 zł, dzieci do lat 3 bezpł., grupowy 80 zł (10 os. z opiekunem); zwiedzanie z 

powrót